Get Adobe Flash player
خانه یاران و شاگردان شاگردان ثابت بن دينار؛ ابوحمزه ثمالی
(0 votes, میانگین 0 از 5)

emam-3

زمان امام سجاد علیه السلام يکی از حساسترین و دشوارترین زمانهایی است که بر امام و شیعیان گذشت زیرا بعد از شکست قیامهای شیعی و با آمدن حجاج بن یوسف ثقفی به حجاز ، شیعیان کشته یا متواری و مخفی شدند و هیچ گونه ارتباطی با امام زین العابدین علیه السلام نداشتند .  برای امام نیز بیان احکام و معارف اسلامی نبود وچه بسا بیان احکام شرعی مانند زکات می فرمودند ویا اقدام به أخذ زکوات ایشان را متهم به تلاش برای تشکیل حکومت می نمود.

از این رو امام در ظاهر و به صورت دعا و کلمات اخلاقی معارفی را در جامعه ی اسلامی گسترش دادند که در واقع همین مضامین موجب شد که مسلمانان برای قبول علومی که امامان بعدی بیان می کنند آمادگی پیدا کنند.
یکی از بزرگ‌ترين راويان احاديث تربيتي، اخلاقي و دعايي ثابت بن دینار معرمف به ابو حمزه ی ثمالی است .  او که در مکتب امام سجاد علیه السلام شروع به فرا گرفتن معارف نمود تا زمان امام کاظم علیه السلام از چشمه ی زلال علوم اهل بیت علیهم السلام بهره مند بود.

سه نفر از پسران او بنامهای «نوح»، «منصور»، «حمزه» در قيام زيد بن علي به شهادت رسيدند.(1)
یکی از فرزندان او بنام علی از أبوبصير چنين نقل مي‌کند: خدمت امام جعفر صادق عليه السلام شرفياب شدم. حضرت حال ابو حمزه را جويا شدند. گفتم : در حالی که بیمار بود از او جدا شدم ، ايشان فرمودند: «هر گاه به نزد وي بازگشتي، سلام مرا به او برسان و او را مطلع کن که در فلان ماه وفلان روز از دنیا می رود،  گفتم: فدايتان گردم او مايه آرامش ما و از شيعيان شماست. فرمودند:راست گفتي، امّا آنچه نزد ماست براي شما بهتر است ، پرسيدم: آيا شيعه شما با شما خواهد


بود؟ فرمودند: بله اگر از خدا بترسد و مراقب دستورات پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم باشد و از
گناهان خودداري کند، اگر چنین کند  در درجه ی ماست .(2)
امام رضا عليه السلام نیز درباره ی مقام ابو حمزه فرمودند: ابوحمزه در زمان خودش همانند سلمان در زمانش است زيرا او به چهار تن از ما ائمه خدمت کرد : علي بن حسين عليه السلام و محمد بن علي عليه السلام و جعفر بن محمد عليه السلام و زماني اندک از دوران امام موسي کاظم عليه السلام را .(3)
ابو حمزه نزد امام صادق جایگاه  ویژه ای داشت چنانکه پسر ابو حمزه بنام حسين از پدرش چنين نقل
مي‌کند: به خدا قسم من بر پشت شتر در بقیع بودم که فرستاده ای و گفت: اجابت کن ای اباحمزه،  ومن همراه او نزد امام صادق عليه السلام رفتم وحضرت نشسته بودند ، سپس فرمودند : همانا من احساس آرامش مي‌کنم هنگامی که تو را می بینم.(4)
ابو حمزه در میان شیعیان چهره ی شناخته شده ای بود و عده ی زیادی از محضر او کسب فیض می نمودند جنانکه داود رقّي نقل میکند که شخصی از خراسان به کوفه آمد و به زیارت حضرت امیر المؤمنین علیه السلام رفت و در آنجا شخصی را دید که گروهی همراه او بودند ، هنگامی که از زیارتش فارغ شد به نزد آنان رفت و متوجه شد که از شیعیان هستند و در حال شنیدن کلام آن شخص هستند ، به آنها گفت: این بزرگ شما کیست؟ گفتند: ابو حمزه ثمالی.(5)
و کسیکه سالهای متمادی در جوار برکات اهل بیت علیهم السلام بوده باشد و از ایشان کسب فیض کند و حرام وحلال خدا را بداند و به آن عمل کند به مقامی می رسد که رضایت او مورد رضایت خداوند قرار می گیرد و ابو حمزه از چنین اشخاصی است چنانکه خودش می گوید : دختر کوچکي داشتم که بر اثر زمين خوردگي دستش شکست. او را به نزد شکسته‌بند بردم ، دستش را دید و گفت : استخوانش شکسته ، و داخل شد تا جبیره بیاورد ومن نزدیک درب ایستاده بودم ، یک رقتی بر دخترم در دلم حاصل شد و گريستم و او را دعا کردم. زماني که شکسته‌بند آمد و دست وي را گرفت ، ديد که آثاري از شکستگي ندارد. به دست ديگرش نظر کرد، ديد که آن هم عيبي ندارد و گفت که اين دختر عيبي ندارد. ابو حمزه می گوید : این داستان را برای امام صادق علیه السلام نقل کردم ، ایشان فرموذنذ: دعایت موافق رضا واقع شد پس در یک چشم به هم زدن دعایت مستجاب شد.(6)
آثار: کتاب تفسير القرآن  - کتاب نوادر- رساله حقوق. (7) و دعای بسیار معروفی که در نزد تمام شیعیان معروف است و در ماه رمضان در همه ی بلاد شیعه خوانده می شود و دارای مضامین بسیار والایی است.
وفات: صحيح‌ترين قول وفات وي در سال150 است.(8)

 

 

پانوشتها:
(1)    تنقیح المقال 13 ، 263 (مؤسسه آل البیت علیهم السلام).
(2)    تنقیح المقال 13 ، 271 .
(3)    تنقیح المقال 13 ، 267 .
(4)    اختیار معرفة الرجال 1 ، 141 (مؤسسه آل البیت علیهم السلام).
(5)    سماء المقال في علم الرجال 1 ، 433 (مؤسسه ولی عصر علیه السلام للدراسات الاسلامیه).
(6)    تنقیح المقال 13 ، 272 .
(7)    تنقیح المقال 13 ، 246 و 265 .
(8)    قاموس الرجال 2 ، 444 (مؤسسة النشر الاسلامی).

افزودن نظر


تاریخ امروز

امروز : چهارشنبه
02. مرداد 1398
21. ذي‌القعده 1440
24. جولای 2019

اوقات شرعیآخرین نظرات