Get Adobe Flash player
خانه یاران و شاگردان شاگردان زرارة بن أعین
(0 votes, میانگین 0 از 5)

Design081

بعد از شهادت امیر المؤمنین علیه السلام و خیانت بزرگان لشکر امام حسن علیه السلام و مجبور شدن امام به صلح مشروط ، عموم شیعیان و به خصوص چهره های سرشناس شیعه در سرار ممالک اسلامی از شر دست نشانده های خلفای اموی در آسایش نبودند و بسیاری از آنها به شهادت رسیدند.
در زمان امامت امام باقر وامام صادق علیهما السلام که مکتبهای فکری مختلفی در زمینه ی فقه و کلام  به ظهور رسید مکتب شیعه که تا آن زمان در خفقان و منحصر در خواص ائمه  علیهم السلام بود با قدرت بسیار به عنوان قوی ترین مکتب علمی در جوامع اسلامی برای عموم مردم  معرفی شد .
با شناخته شدن معارف شیعه وشیفتگی طالبان حقیقت به آن ، امامان که از جانب حکومت وقت تحت نظارت بودند بر عموم شیعیان وهمچنین شاگردان خود که فرزندان معنوی ایشان بودند احساس خطر می نمودند وبه راههای مختلفی شیعیان خود را از آسیب دور نگاه می داشتند.
یکی از روشهای امام علیه السلام برای دفاع از شاگردان بر جسته ی خود این بود که در مجامعی که مخالفین یا جاسوسهای آنان حضور داشتند امام علیه السلام از آن شاگرد خودشان مذمت وبد گویی می نمودند واین موجب می شد که آن شخص  نزد مخالفین محبوب شود واز شر آنان خلاصی یابد .
علاوه بر این امام علیه السلام با این کار هدف دیگری را نیز دنبال می نمودند که در روایتی امام صادق علیه السلام به آن اشاره فرمودند وآن اینکه با مذمت امام، مخالفین آن شاگرد را آزاد می گذارند به گمان اینکه هم عقیده ی آنهاست و او که مالامال از معارف الهی است معارف امام علیه السلام را به مردم ارائه می نماید .
یکی از شخصیات بزرگ شیعه که امام صادق برای حفظ جان او از این شیوه استفاده کرده است زراره بن أعین است .


پدر بزرگ زراره بنام سنسن از راهبان سرزمین روم بوده است وپسرش أعین بنده ی مسلمانی از قبیله ی بنی شیبان شد ومسلمان شد . برادران زراره بنامهای حمران ، بکیر ، عبد الرحمن وعبد الملک همه از بزرگان روایان شیعه و دارای تألیف بودند.(1)
زراره نزد امام صادق علیه السلام از مقام والایی بر خوردار بود وامام به مناسبتهای مختلف در نزد شیعیان خود از زراره تمجید می فرمودند ، مانند اینکه به  فيض مختار فرمودند: اگر حدیث را خواستی به اين کسي که نشسته است مراجعه کن وبا دست خود به ازراره اشاره فرمودند . وهمچنین امام علیه السلام در جای دیگری فرمودند : خدا زراره را بيامرزد ، اگرزراره و مانند او نبودند احاديث پدرم ازميان مي رفت.(2)
زراره می گوید : امام صادق علیه السلام به من فرمودند : نام تو در نام های اهل بهشت بدون الف است. عرض کردم : بله فدایت شوم،  اسم من (عبد ربه) است و به زراره ملقب شده ام . و همچنین زراره میگوید :  به خدا قسم ازامام صادق (علیه السلام) حرفی از فتوا میشنوم ، پس به وسیله ی آن ایمانم را زیاد میکنم .(3)
ابن ابی عمیر می گوید: به جمیل بن دراج گفتم : چه محضرت نیکوست و مجلست مزیّن است . واوگفت: به خدا قسم ما دراطراف زراره بن أعین نبودیم مگر مانند کودکان در مکتبخانه که به دور معلم نشسته اند.(4)
امام رضا (عليه السلام) در تأیید روایتی که از زراره نقل شده بود مي فرمايد: آيا می بینی کسی را در حق سختكوش ومحكمتر از زراره ؟(5)
عبد الله پسر زراره می گوید : امام صاذق علیه السلام به من فرمودند: از طرف من به پدرت سلام بران وبه او بگو: اینکه من از تو عیب گوئی می کنم به جهت دفاع من از توست ، زیرا هر کسی که او را به خود مقرب کنیم و منزلت او را ستایش کنیم ، مردم و دشمن به سوی او شتابان می شوند تا بر کسیکه او را دوست داریم و او را مقرب می کنیم اذیت و آزار وارد کنند واو را به خاطر محبت ما به او وقرب  نزدیکیش به ما آماج تیرها قرار دهند و او آزار نموده و به قتل برسانندد ، وهر که ما او را عیب کنیم او را و کار او را ستایش می کنند ، ومن تو را عیب می کنم زیرا تو به ما شهرت پیدا کرده ای و همچنین تمایل تو به ما ، وتو به خاطر همین در نزد مردم مذموم هستی و کار و اثر تو به جهت دوستی ومیل به ما نزد مردم ستایش نمی شود ، پس من دوست داشتم تو را عیب کنم تا امرت در دین به جهت این عیب ونقص مورد ستایش قرار گیرد و ما به این وسیله دور کننده ی شر ایشان را از تو باشیم.(6)
وهمچنین پسر دیگر زراره بنام حسین می گوید: به امام صادق علیه السلام عرض کردم: همانا پدرم به شما سلام می رساند و می گوید: خدا مرا فدای شما قراردهد، هنوز هم یک مرد یا دو مرد پیش من می آیند و نقل می کنند که شما در رابطه ی با من مطالبی فرموده اید. امام فرمودند: به پدرت سلام برسان وبه او بگو: من به خدا قسم دوست دارم برای تو خیر دنیا را ودوست دارم برای تو خیر آخرت را ، و من به خدا قسم از تو راضی هستم ، پس به حرفهای مردم بعد از این اهمیت نده.(7)
زراره در سال 150 هجری از این جهان دیده فرو بست .(8)
پی نوشت ها :
(1)     قاموس الرجال 4 ، 416 .(دار النشر الاسلامی)
(2)     قاموس الرجال 4، 420 .
(3)     قاموس الرجال 4، 418 .
(4)     قاموس الرجال 4، 419 .
(5)     قاموس الرجال 4، 420 .
(6)     قاموس الرجال 4، 422 .
(7)     قاموس الرجال 4، 424 .
(8)     قاموس الرجال 4، 415 .

افزودن نظر


تاریخ امروز

امروز : چهارشنبه
02. مرداد 1398
21. ذي‌القعده 1440
24. جولای 2019

اوقات شرعیآخرین نظرات