Get Adobe Flash player
خانه خبرها اخبار مذهبی آمار طلاق‌ رو به افزایش است
(0 votes, میانگین 0 از 5)

1dar17fb87bb2b6b9ecb6dbac6966da8f6b52_divorce-lawyer.gif

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ آیت‌الله العظمی ناصر مکارم‌شیرازی ‌در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) اشاره کرده و اظهار داشتند: جمعیتی از دنیا رفتند و گمان می‌کردند که ایمان آورده‌اند ولی گمراه و مشرک بودند.

ایشان گفتند: این افراد از غیر صالحان اعمال خود را الگو گرفتند و در راه هلاکت گام گذاشتند و به تعبیر امام صادق(ع) این جمعیت «از در وارد نشدند».

آیت الله مکارم گفتند: گاهی اوقات تعصب‌ها و هوای نفس جلوی چشم انسان را گرفته و فرد فکر می‌کند مومن است و این در حالی است که مشرک بوده و مقرب درگاه خدا نبوده و از مطرودین است.

ایشان با بیان اینکه مسئله تعصب کورکورانه و هوای نفس از حجاب‌های معرفت و شناخت است، افزودند: این دو مقوله سبب می‌شود که همه مسائل به صورت وارونه در نظر انسان جلوه کند.

آیت الله مکارم با اشاره به اینکه هیچگاه کشتن انسان بیگناه سبب نجات نیست، گفتند: تعصب نیز از شاخصه‌های حب ذات است و موجب می‌شود که واقعیت‌ها را نبینند.

ایشان کتاب، سنت و کلمات اهل بیت(ع) را راه صحیح دانسته و اضافه کردند: گروهی از متعصیبن ما را از این راه بازداشته و خود نیز در راه غلط گام بر می‌دارند.

‌آیت الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه همه ما باید پیرو مکتب اهل بیت(ع) باشیم، اضافه کردند: باید به اجداد خود درود بفرستیم که در این مسیر قرار گرفته‌اند.

ایشان تصریح کردند: همچنین به علما و دانشمندانی که هزار و 400 سال این چراغ را روشن نگه داشته‌اند رحمت فرستاده و برای آنها علو درجات مسئلت داریم.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به شرایط روز به دیدار مسئولان سازمان ثبت احوال اشاره کرد و گفتند: مسئولان این سازمان آمارهایی را ارائه کردند که از جمله آمارها این بود که آمار طلاق نسبت به سال گذشته افزایش یافته و آمار ازدواج کاهش یافته است.

ایشان با انتقاد از این وضعیت در جامعه اسلامی تاکید کردند: بالا رفتن میزان طلاق و کاهش ازدواج نشانه نابسامانی است و در این شرایط همه باید فکر کنند که علت این مسئله چیست.

آیت الله مکارم خاطرنشان کردند: آیا روی این مسائل فکر می‌شود که چرا این اتفاق در حال رخ دادن است، آیا توقعات بالا رفته ‌یا تنوع‌طلبی، سوء ظن و بدبینی ‌یا تفکرات غربی بر جامعه ما حاکم شده است؟

ایشان افزودند: باید علت‌های این مسئله شناسایی شده و روحانیون به عنوان طبیبان اخلاق باید روی این مسئله اندیشه داشته باشند و دانشگاه‌ها و دیگر نهادها نیز باید نسبت به این مسئله اهتمام داشته و همه به فکر چاره‌اندیشی باشند.

‌آیت الله مکارم‌شیرازی گفتند: مسئله دیگر این است که رشد جمعیت در حال کاهش است و در برخی مناطق افزایش جمعیت را با سرعت پیش برده و تلاش می‌کنند بافت جمعیت را به ضرر شیعه تغییر بدهند.

ایشان تاکید کردند: نباید در این شرایط به سمت کاهش جمعیت پیش رفت، فعلا شرایط باید به سمت رشد جمعیت برود؛ نرخ افزایش جمعیت از دو درصد کمتر است.

آیت الله مکارم با بیان اینکه راحت‌طلبی و غلبه فرهنگ غربی را از جمله دلایل این مسئله عنوان و تصریح کردند: کسانی که فرزندی نداشته یا فرزند کم دارند باید بدانند که این فرزندان در دنیا و آخرت به درد آنها خواهند خورد.

ایشان به وضعیت نام‌گذاری در کشور اشاره کرد و گفتند: خوشبختانه نام‌های ائمه مورد توجه قرار دارد و بیشترین نام‌گذاری در سال گذشته در قم امیرعلی و بعد نام پیامبر اسلام بوده است و بیشترین نام‌گذاری در دختران فاطمه، زینب و زهرا بوده است.

آیت الله العظمی ‌مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: برخی اوقات در نام‌گذاری نیز تقلید‌های کورکورانه صورت می‌گیرد ولی والدین باید نامی برای فرزند خود انتخاب کنند که در آینده نیز موجب سربلندی و سرافرازی فرزندش شود.

افزودن نظر


تاریخ امروز

امروز : چهارشنبه
02. مرداد 1398
21. ذي‌القعده 1440
24. جولای 2019

اوقات شرعیآخرین نظرات