Get Adobe Flash player
خانه بقعه ها و اماکن بقعه متبرکه حضرت امام زاده سید شریف السادات- خاتم (علیه السلام) مروست ، یزد
(1 رای, میانگین 5.00 از 5)

بقعه متبرکه حضرت امام زاده سید شریف السادات- خاتم (علیه السلام) مروست ، یزد

 

imemzade-seyed-sharif-addin


این زیارتگاه در 15 کیلومتری جنوب خاورشهر مروست ، در ابتدای روستای ترکان از توابع دهستان هاربرجان واقع شده است.

بقعه همچون دیگر بقاع مروست و هرات است با این تفاوت که سه ایوان کوچک به ارتفاع چهار متر در غرب ، شرق و شمال دارد. در قسمت غرب بقعه شبستان بزرگی قرار دارد که توسط دری به داخل حرم راه می یابد که اخیرا مسدود شده است.

اصل بنا به شکل مربع و از خشت و گل ساخته شده است و متعلق به دوره پس از صفویه و به ظن غالب ، مربوط به دوره زندیه است. در سالیان اخیر ، چون بخشی از دیوارهای حرم که بر اثر قدمت بنا فرو ریخته بود، بازسازی شده است.

گنبدی به شکل عرق چینی به قطر چهار و ارتفاع پنج متر که بخش اعظم آن را ساقه 3/5 متری تشکیل داده بر بالای بقعه خودنمایی می کند. این گنبد از داخل دارای نقاشی های ظریفی از آیات قرآن است که ظاهرا به سال 1275 ه.ق صورت گرفته است. دور تا دور گنبد آیة الکرسی با خط نامرغوب ، نقاشی شده است. گنبد از خارج ، با کاشی های آبی تزیین شده است. ضریح امام زاده که از آهن و به عرض 1 و طول 2 و ارتفاع 2 متر و به شکل گهواره ای است در زیر گنبد و در جانب شمال صفه غربی قرار دارد.

بخش هایی از این بقعه خصوصا ایوان و اتاق های دور بقعه از بین رفته و نیاز به تعمیر دارد. تکیه ای مقابل بقعه وجود داشته که امروزه تنها بقایای دیوارهای مخروبه آن باقی مانده است. زمین زیارتگاه حدود هزار متر است که قبور اهالی در آن قرار دارد.

این بنا به 22134 و در تاریخ 26/12/1386 به ثبت آثار تاریخی و ملی رسیده است.

به اعتقاد اهالی حضرت امام زاده سید شریف السادات (علیه السلام) از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) است. اما مدرکی که این ادعا را ثابت کند ، در دست نیست، از این رو نمی توان این ادعا را پذیرفت، بلکه ما معتقدیم که وی از سادات عریضی و از نوادگان حضرت امام جعفر صادق (صلوات الله و سلامه علیه) می باشد که دارای موقعیت ممتاز بوده و به شریف سادات خوانده شده است.

افزودن نظر


تاریخ امروز

امروز : چهارشنبه
02. مرداد 1398
21. ذي‌القعده 1440
24. جولای 2019

اوقات شرعیآخرین نظرات